En Güzel Yemek Tarifleri

Sitemize Hoşgeldiniz

kuru incirin faydaları

Ana Sayfa » YARARLI BİTKİLER » kuru incirin faydaları
kuru incirin faydaları

0 Kişinin Defterine Ekli

1629 Kişi Okumuş

Tarifi Favorilere Ekle

kuru incirin faydaları

İncir, hem lezzetli bir meyve hemde sağlık açısından çok yararlı bir gıdadır. Hem taze hem de kuru tüketilen incir bağırsakları yumuşatarak kabızlığı giderir, sindirim sorunu olanlar için çok faydalıdır. Göğsü yumuşattığı için bronşit ve öksürük gibi sağlık problemlerinde balgam söktürerek rahatlatır. Vücuda enerji verir.

Öksürük İçin: İki su bardağı çiğ sütün içine iki tane kuru inciri doğrayıp sütü kaynatın. Yirmi dakika kadar bekletip süzün ve günde 2 defa bu sütten sıcak olarak için.

İncir her derde deva

Türkieynin değişik bölgelerinde bol miktarda yetişen incirin, başta kabızlık olmak üzere kanın pıhtılaşması, yaraların çabuk kapanması ve kansızlığın önlenmesinde faydalı olduğu belirtildi.

Halk Sağlığı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Emin Dinççağ, incirde C vitamini hariç diğer bütün vitaminlerin bulunduğunu belirterek, “İncirdeki bu vitaminler sayesinde kanın pıhtılaşması sağlanır, ciltteki yaralar çabuk kapanır ve kansızlık önlenir. Özellikle taze incir kabızlığı önlemede birebirdir. Kabızlığın önlenmesi için incirler akşamdan suya konur, sabahleyin aç karnına yenir. Kuru incir ise bağırsak faaliyetlerini artırır. Sütle birlikte pişirilerek yenilen taze incir, nezleyi ve boğaz ağrılarını giderir” dedi.

İncirin insan vücuduna faydalarının saymakla bitmediğini kaydeden Dr.Dinççağ, “İncir enerji verir. Vitamin ve mineral bakımından zengin bir gıdadır. Yüksek oranda kalsiyum ve demir içerir ve bu yüzden kansızlığa ve kemik hastalıklarına iyi gelir. Bağırsaklardan toksik maddelerin atılması kandaki kolesterol seviyesinin düşürülmesi gibi faydaları da vardır. Kalbe ferahlık verir, kuluncu ve sindirim organı sancılarını giderir. Süt ile kaynatılan incir ses kısıklığına iyi gelir. Ağacının dalları kırıldığında akan süt, siğil ve nasırlara sürülürse çok iyi gelir. İnciri cevizle birlikte yerseniz hem bronşite iyi gelip öksürüğü keser hem de vücudunuzu zehirden korur. Ayrıca nezleye de iyi gelir. İncir süte, sirkeye yada zeytinyağına batırarak yenirse basur şikayetleri ortadan kalkar. Ses kısıklığında bir su bardağı sütün içine incir atılıp kaynatılıp içilmelidir. Bağırsak iltihabı olanlar inciri çok yemelidir” diye konuştu.

İncirin faydaları

Sahip Olduğu 1Kg.da 2900 kalori içerdiği zengin E ve B vitamini; Kana çok hızlı geçmesi ve vücut ısısını kısa sürede yükseltme özelliği ile; İNCİR,
– Kansere karşı vücudun bağışıklık sistemini arttırıcı;
– Sütün 2 misline yakın kalsiyum miktarı ile; Hamilelerde ve çocuklarda KEMİK gelişimini sağlayıcı;
– Yaşlılarda kemik erimesini önleyici;
– İçerdiği protein ile hücreleri tamir edici ve yenileyici;
– Zengin demir minerali ile kanı güçlendirici;
– Fosfor ile gözü takviye edici;
-Kabızlık, hemoroit, bağırsak kanseri gibi rahatsızlığı olanlarda etkin bağırsak yumuşatıcı özelliği, zengin kalsiyum ve potasyum mineralleri ile hem kendi hem de taşıdıkları bebeklerin sağlığı açısından hamile kadınlar için faydalıdır.

İncir herhangi bir meyve ya da sebzeye göre en yüksek lif içeriğine sahiptir. Sadece 1 adet kuru incir 2 gram lif sağlamaktadır, ki bu tavsiye edilen günlük ihtiyacın %20’si’dir. Son 10-15 yılda yapılan araştırmalar, bitkisel gıdalarda bulunan liflerin sindirim sisteminin düzgün olarak çalışması açısından çok önemli olduklarını ortaya koymuştur. Besin olarak alınan lifin sindirime yardımcı olduğu ve bazı kanser türlerinin riskini azaltmada etkili olduğu bilinmektedir. Beslenme uzmanları lif alımını artırmanın ideal bir yolu olarak, lif açısından zengin olan incir tüketimini tavsiye etmektedirler.Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Benzer TariflerSitemizdeki benzer tarifleri inceleyin

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan tarifler

03menemen

menemenmelek

© Copyright - 2022 Mutfağımız | mutfagimiz.com

Tüm Hakları Saklıdır - 2020